Makedonya'da Üniversite

AVRUPA ÜNİVERSİTESİ

     Avrupa Üniversitesi Makedonya Cumhuriyeti’nde 2001 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Avrupa Üniversitesi Başkent Üsküp merkezinde bulunmaktadır. 2005 yılında Makedonya Cumhuriyeti tarafından resmen tanınmış olup akreditasyonunu almıştır. Üniversite Makedonya'da tanınan ilk özel üniversite ünvanına sahiptir.

     Nitelikli akademik kadrosu, modern tesisleri, kullandığı yüksek teknoloji ve sahip olduğu eğitim kalitesi ile uluslar arası ölçütlere uygun eğitim sürdüren bir üniversitedir.

     Avrupa üniversitesi aynı zamanda IACBE kurumu tarafından akredite almış ve bu sayede diplomaları ABD ' de geçerlilik kazanmıştır.

Üniversite bünyesinde 9 fakülte bulunmaktadır.

  1. İktisat Fakültesi
  2. Bilişim Fakültesi
  3. Hukuk Fakültesi
  4. Siyasal Bilgiler Fakültesi
  5. Sanat ve Tasarım Fakültesi
  6. Dedektifler ve Kriminoloji Fakültesi
  7. Diş Hekimliği Fakültesi
  8. Eczacılık Fakültesi
  9. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi

 

Makedonya’da eğitimin avantajları

·         Makedonya üniversitelerinin çoğu Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınır. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz taktirde Türkiye’ye döndükten sonra YÖK’e başvurabilir ve diplomanıza denklik alabilirsiniz.

·         Makedonya üniversitelerinde eğitim devlet tarafından desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Üniversite haçları yıllık 800 – 3000 Euro arasında değişmektedir.

·         Lise diplomanıza ve aldığınız derslere uygun olarak, kontenjanlar dahilinde dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.

·         Makedonya’da Üsküp, Manastır, Ohrid gibi üniversite şehirleri aynı zamanda zengin bir kültür şehirleridir. Makedonya’da eğitim öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.

·         Ülkedeki çok kültürlülüğe ilave olarak özellikle komşu ülkelerden olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin olması burada çok kültürlü uluslar arası bir öğrenci yaşamı sağlamaktadır.

·         Türkiye’ye olan yakınlığı nedeniyle kolaylıkla uçakla ya da otobüsle gidip gelinebilir.

·         Turistik vize muafiyetinden dolayı, aileler diledikleri zaman zahmetsizce çocuklarını ziyaret edebilirler.

·         Makedonya üniversitelerin kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer.

·         Makedonya Üniversitelerinde eğitimi almak için Türkiye’de YGS – LYSnavına girme ve taban puanları aşma zorunluluğu yoktur. Sadece denklik isteyen ve askerlik tecil etmek isteyen adaylar, YGS’de barajı aşmak ve Özel Öğrenci Statüsü dosyası açtırmak zorundadır.